Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2020

W piątek, 28 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w apelu oraz rozgrywkach i zabawach z językiem polskim.

Na początku przypomniano genezę święta, dzieje polszczyzny oraz podkreślono rolę i znaczenie języka ojczystego dla każdego Polaka.
Następnie cała społeczność szkolna wzięła udział w niecodziennej lekcji dykcji. Po zapoznaniu wszystkich z samym pojęciem, omówiono czynniki wpływające na właściwą dykcję. Wskazano osiem rzeczy, za które pokocha nas nasz głos. Udzielono wskazówek, o których należy pamiętać, aby stać się dobrym mówcą.
Nie zabrakło także części praktycznej, która rozpoczęła się od "ekspresowej" rozgrzewki aparatu mowy. Następnie wykonano ćwiczenie muzyczne, polegające na poprawnej wymowie zestawionych ze sobą trudnych wyrazów.
Na zakończenie odbył się konkurs o miano mistrza dykcji. Uczestnicy odczytywali łamańce językowe, a jury wsłuchiwało się w brzmienie każdego wyrazu. Zwycięzców nagrodzono gromkimi brawami i wręczono im pamiątkowe dyplomy.
Wyniki konkursu "Mistrz dykcji" przedstawiają się następująco:
Kategoria klas I-III
I miejsce - Patryk Kaźmierczak - kl. 3
II miejsce - Sebastian Stefaniak - kl. 2
III miejsce - Kacper Ratajczak - kl. 3
Kategoria klas V-VIII
I miejsce - Gracjan Basiński - kl. 7
II miejsce - Nikola Trybek - kl. 7
III miejsce - Mikołaj Durczak - kl. 5
Po części oficjalnej uczniowie wykonywali zadania polonistyczne, przygotowane w oparciu o metody aktywizujące.
Uczestnicy wydarzenia jednogłośnie stwierdzili, że warto dodać nasz język do ulubionych!
Obchody Dnia Języka Ojczystego przygotowała i przeprowadziła pani Paulina Panek.

26 Kwietnia 2024
Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin,