Spotkanie autorskie z Panią Jadwigą Podeszwą

12 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Panią Jadwigą Podeszwą - regionalistką i znawczynią gwary wielkopolskiej, autorką książek dla dzieci i dorosłych.

Spotkanie rozpoczęło się od niespodzianki, którą przygotował SU. Jego przedstawiciele odczytali parafrazę "Lokomotywy" Juliana Tuwima w całości napisaną gwarą przez panią Jadwigę Podeszwę.

Po wysłuchaniu wzorowej recytacji autorka wyjaśniła uczniom, co to jest gwara i dlaczego warto znać i pielęgnować język gwarowy.
Przy okazji pani Jadwiga Podeszwa przeprowadziła konkursy ze znajomości gwary Ziemi Jarocińskiej.

Spotkanie było także okazją do ukazania dorobku autorskiego naszego gościa. Pani Podeszwa zaprezentowała "Słownik gwary Ziemi Jarocińskiej", bajkę dla dzieci "Pusia i Mikaduś, czyli kocio-psie sprawki" oraz powieść dla dorosłych "Jadwisia".

Na zakończenie przedstawiciele SU wręczyli pani Jadwidze kwiaty oraz pamiątkowe podziękowanie za przybycie do szkoły i wspaniałą przygodę z gwarą.

Spotkanie przygotowały: pani Paulina Panek i pani Karolina Kozłowska.

19 Kwietnia 2024
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,